Vilken växt ska jag välja?
Hej
Har några rhododendron som jag vill ta bort och ersätta med annan blommande buske. Läget är mot norr och havet men har en del sol. Runt rhododendron växer idag lungört och små astilbe som trivs väldigt bra. Deras färger går i rosa/violett. Vilken växt och vilken färg ska buskarna ha?
Bor i Stockholms skärgård (fastlandet) zon 3 tror jag. Vill helt enkelt byta ut rhododendron. Vitt låter fint men jag var lite sugen på hortensia men det är kanske inget bra val.
Hälsningar Karin

Hej igen
Då kanske du kan satsa på vidjehortensia, Hydrangea arborescens, till exempel namnsorten 'Annabelle'. Den är vit, den trivs i samma slags surjord som rododendron så du behöver bara komplettera jorden med ny rododendronjord. 'Annabelle' får vita, stora blomklasar i juli-augusti. Se min bild!
Med vänlig hälsning Sylvia