Skadad stam på klotlönn
Hej
För några dagar sedan planterade vi en vacker klotlönn. Ett par dagar senare upptäckte jag en skada i barken. En remsa ca 2 cm bred och 20 cm hög är bortriven mitt på stammen. Jag antar att det är något djur som gjort detta, för skadan är så pass stor att vi borde sett det om den funnits där när vi köpte eller planterade trädet. Jag trodde dock inte att rådjur brydde sig såna träd, särskilt inte sent på våren.
Men frågan är vad man kan göra? Träd är ju ganska dyra, så jag hoppas det går att rädda det.
/Eva

Hej
Det kan ändå vara rådjur eller en hare som har varit på stammen på din klotlönn, eller så är det en mekanisk skada, något kan ha skavt mot barken.
Det finns inte så mycket ni kan göra, men eftersom skadan på stammen inte går runt hela vägen så kommer nog klotlönnen att valla över det självt och klarar sig. För att det inte ska bli fler skador kanske ni kan ordna ett skydd runt klotlönnens stam, som ett nät. Bild på sådant skydd finns här om du bläddrar bland bilderna: Skydda växterna med nät
Med vänlig hälsning Sylvia