Få fin gräsmatta
Hej.
Jag är ny vad gäller hus och gräsmatta och trädgård. Jag ser till att läsa det som finns, känner att jag har mer frågor än svar. Min gräsmatta är gles, trött, sliten och det är ojämnt, med hål, mossa och liknande.
Det är första våren här och jag känner i första hand att jag behöver hjälp med vad som ska göras först. Prioritera. Vad dock? Vi har krattat, rensat men problemet kvarstår, det som står ovan. Ska vi så gräs, där det saknas? I såna fall, när? Kalka mossan? Frågorna är många, erfarenhet är obefintlig, varför sådana problem och så många.
Tacksam för alla råd.
Mvh Alma

Hej Alma
Du ska börja med att så i nytt gräsfrö nu.
Gör såhär: Köp hem något vanligt svenskt frö från Weilbulls eller Nelson, typ Villablandning. Luckra jorden där gräsmattan är gles. Så i och dra lätt med krattan. Platta till med en skyffel. Gödsla hela gräsmattan med Algomin Gräsgödsel enligt anvisningarna på förpackningen. Kasta upp gödseln högt så faller kornen välutspridda så att du slipper brännskador på gräset. Med Algomin både gödslar och kalkar du, vilket motverkar mossan.
Lycka till, Alma!
/Jankov