Angrepp lus eller liknande
Hej på er
Mina äppelträd och plommonbuskar är fulla av löss tror jag. Bladen alldeles blanka och klibbiga, det sitter vita prickar på ovansidan av bladen och nåt lusaktigt på undersidan. Nu har dom där vita prickarna spridit sig in i växthuset på alla mina tomater mm. Är det kört nu med mina grönsaker eller kan jag stoppa det på nåt vis?
Hoppas på svar.
Mvh Ann-Mari
Hej
De vita prickarna kan vara mjöllöss (=vita flygare), svårt att säga säkert utan att se dem. Här på Blomsterfrämjandets hemsida () kan du läsa mer om dem.
Men om det även sitter löss på undersidorna så kanske du har både äppelbladslöss och vita flygare i dina växter? Spruta vatten från trädgårdsslangen på äppelträdet, försök träffa undersidorna av bladen så att lössen ramlar ner. Eller plocka bort de värst drabbade bladen. Ens fingrar är ofta bästa sättet, kläm ihjäl så mycket du orkar. Ta på dig diskvantar om det känns äckligt annars!
Med vänlig hälsning Sylvia